Kubusiowi Przyjaciele Natury

W II okresie obecnego roku szkolnego 2021/2022 nasza szkoła wzięła udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” . To jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych poświęcony tematyce ekologicznej. Organizowany jest przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Dzieci mogły poprzez zabawę poznawać świat przyrody. Program rozwijał u nich kreatywność i samodzielne myślenie. W programie wzięło udział kilka klas: 2c, 2d, 3a, 3c, 3d, 3e. Każda z klas zrealizowała inny temat związany z ekologią. Klasa 2c zrealizowała zajęcia pod tytułem „Nad rzeką. Dbam o czystość wody”. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat zasobów wodnych naszej planety, w tym stosunek wody słodkiej do słonej. Poznając historię bobra Ząbka zobaczyli trudności, z jakimi borykają się zwierzęta, gdy człowiek zanieczyszcza ich środowisko wodne. Cenną okazała się wiedza dotycząca sposobów działalności człowieka w celu ochrony zasobów wodnych. Uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą dotyczącą ochrony wody w swoim najbliższym środowisku. Samodzielnie  wykonali też naturalny filtr do oczyszczania wody, a na koniec sprawdzili jego działanie.

W ramach projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury klasa 2d zrealizowała temat „W OGRODZIE. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce.” Uczniowie dowiedzieli się jakie zalety ma jedzenie warzyw i owoców i dlaczego powinniśmy je spożywać. Następnie zastanawialiśmy się Skąd się biorą owoce?. Dzieci ułożyły w odpowiednie kolejności układankę pokazującą biologiczną historię powstawania owocu. Najbardziej podobała się im treść listu od trzmiela Kosmatego Brzuszka, z którego dowiedzieli się jaką rolę w powstawaniu owocu odgrywają zapylacze. Na zakończenie uczniowie dostali wyzwanie od  Kubusiowego Przyjaciela Natury do zrealizowania w domu. Zadaniem dzieci było opracowanie pomysłu na wykorzystanie marchewki w kuchni.

Klasa 3a w ramach programu Kubusiowi przyjaciele natury zrealizowała zadania z tematu „W parku. Dbam o aktywność fizyczną”. W czasie zajęć dzieci zrozumiały dlaczego ruch jest ważny i same zaplanowały tygodniowy program ćwiczeń. Dzieci wysłuchały audiobooka „Sport to zdrowie” i obejrzały bajkę „Ruch to zdrowie”. Dowiedziały się, w jaki sposób ruch wpływa na pracę naszego mózgu. Zrobiły proste eksperymenty. W parku uczniowie wykonywali ćwiczenia ruchowe. Po zajęciach w domu, codziennie przez tydzień, wykonywali ćwiczenia ruchowe według własnego pomysłu i zaznaczali wykonanie zadania na Karcie Wyzwania Kubusiowi Przyjaciele Natury.

Uczniowie klasy 3d realizowali w ramach programu „Kubusiowi przyjaciel natury” temat: „W parku. Dbam o aktywność fizyczną”. Bardzo spodobał się uczniom list skierowany do nich, zachęcający do rozmów o tym co można robić w parku. Duże wrażenie zrobił eksperyment, podczas którego mogli poczuć co dzieje się w ich ciele po wykonaniu ćwiczeń. Podobały się także wszystkie wykonywane ćwiczenia.  Podczas rozmowy zwrócili uwagę na to, że musi istnieć regularność ruch. Podobało się również zadanie polegające na stworzeniu listy ćwiczeń. Podsumowaniem projektu było wyjście do parku i wspólne ćwiczenia oraz udział w grze zorganizowanej na terenie parku. Ogólnie uczniom bardzo się podobały zajęcia z szczególnie te zorganizowanie w parku.

Klasa 3e również wzięła udział w programie „ Kubusiowi przyjaciele natury”. Wybrali podobnie jak 2d scenariusz „W ogrodzie. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce”. Dzieci dowiedziały się na zajęciach jak ważne dla zdrowia człowieka są warzywa i owoce, ze względu na witaminy, które dostarczają organizmowi. Poznały jakie witaminy znajdują się w owocach i warzywach, korzystały z kart z obrazkami do układanki „Skąd się bierze owoc”, rozwiązały rebus o warzywach i owocach, oraz przedstawiły za pomocą rysunku „ Mój ulubiony sposób na marchewkę”.

Po zrealizowanym programie nasza szkoła otrzymała Certyfikat Kubusiowych Przyjaciół Natury, a uczniowie dyplomy udziału w programie i odznaki.

Koordynator: Renata Kozioł

RELATED POST

Skip to content