Konkurs na maskotkę Igrzysk Olimpijskich

Klasy o profilu francuskim wzięły udział w konkursie na uszycie maskotki XXXIII Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, które w lipcu tego roku odbędą się w Paryżu. Maskotką Igrzysk jest „Czapka frygijska”.

Frygijki – po francusku les phrynges – zawdzięczają swój wygląd i nazwę ikonicznej czapce frygijskiej noszonej przez Mariannę. Podczas rewolucji francuskiej czapka frygijska stała się symbolem wolności i równości. Maskotki symbolizują wyjątkowy element dziedzictwa kulturowego Francji.

W przeddzień Igrzysk, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia 2024 r., czapki frygijskie dostały nową misję: prowadzić sportowców do walki fair play i dostarczyć kibicom pięknych wrażeń.
Ocenie podlegał wygląd estetyczny maskotek, wierne odzwierciedlenie wszystkich elementów oraz wykonanie. Jury oceniło 30 maskotek w dwóch kategoriach – klasy 1-3 oraz 4-7.
Wszystkie maskotki będzie można obejrzeć na wystawie w holu szkoły do końca kwietnia. Natomiast w czerwcu i lipcu będzie można je oglądać w siedzibie Instytutu Francuskiego przy ul. Stolarskiej 5 w Krakowie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu !

Agnieszka Czechowska

Scroll to Top
Skip to content