Miesiąc Frankofonii

Nie od dziś wiadomo, że Żabia z Francją ma wiele wspólnego. Sama nazwa lokalizacji naszej szkoły (ul. Żabia 🙂 już zobowiązuje i nastraja wszystkich do bliższego poznawania pięknego kraju nad Sekwaną.
Marzec to międzynarodowy Miesiąc Frankofonii. Dla niewtajemniczonych oznacza to święto wszystkich ludzi, którzy posługują się językiem francuskim.
Co roku, frankofoni i frankofile, czyli ci, którzy znają i kochają język francuski, spotykają się z okazji Światowego Dnia Frankofonii, przypadającego 20 marca.

Uczniowie klas z poszerzonym językiem francuskim czyli tzw klas DELFowskich, od początku marca uczestniczyli w wielu inicjatywach organizowanych zarówno przez nauczycieli języka francuskiego jak i Instytut Francuski w Krakowie, który w zeszłym roku objął te klasy patronatem.
5 marca odbyła się sesja egzaminacyjna DELF, w której uczestniczyło 6 kandydatów. Już dzisiaj możemy im pogratulować zdobycia Międzynarodowego Certyfikatu DELF wydawanego przez Ministerstwo Edukacji Francji.

Kolejnym wydarzeniem był udział uczniów klasy IIF pod opieką pani Ewy Brągiel, w pokazie magika rodem z Francji. Pokaz odbył się w  Szkole Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Następnie klasy IF,IIF i IIIF  udały się do klubu Rotunda w celu obejrzenia przedstawienia w języku francuskim pt. „Wychowajmy ich” w reżyserii Laurenta Van Wettera wykonane przez francuską trupę Acteon d’ Arles. Po spektaklu uczniowie mieli okazję spotkać się z aktorami i porozmawiać o sztuce.
24 lutego w auli szkolnej, miłośnicy poezji frankofońskiej recytowali wiersze znanych twórców. Nagrodzeni uczniowie otrzymali płytę znanej francuskiej wokalistki Zaz i już szykują się do następnej edycji konkursu.
11 marca uczniowie klas francuskich zostały zabrane w podróż do Afryki za sprawą charyzmatycznego opowiadacza baśni pana Fabien Ahokpe Ledoux.
Oryginalny i interaktywny spektakl opowiadający afrykańską baśń, łączący śpiew, taniec, rytm wybijany przez instrumenty muzyczne i ilustrowany grą marionetek na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Jak widać zatem, dla uczniów klas francuskich miesiąc marzec to wyjątkowy czas skupiony na praktycznym zastosowaniu języka francuskiego i czynnym uczestnictwie w wydarzeniach kulturalnych związanych z obchodami Dnia Frankofonii.

Nauczyciele języka francuskiego: Ewa Brągiel, Agnieszka Czechowska, Marta Gołąb

RELATED POST

Skip to content