3 miejsce naszej uczennicy w mistrzostwach świata

W weekend 21-22 listopada odbyły się w Krakowie XXVII Mistrzostwa Świata w Speed-ball.
Impreza tej rangi miała miejsce w naszym kraju po raz pierwszy. 
Speed-ball to prosty sport z wykorzystaniem piłeczki i rakietek. Różni się od innych sportów z rakietkami tym, że piłeczka jest na uwięzi, przymocowana półtorametrową żyłką do masztu o wysokości 1,7m. Innowacyjne w speed-ball są również sposoby rozgrywki. Oprócz klasycznych w przypadku innych sportów z rakietkami singla i debla w speed-ball można grać również indywidualnie na czas, oraz sztafetowo (obie te konkurencje wymagają od zawodnika gry obiema rękami).
Speed-ball w Polsce pojawił się dzięki mieszkającemu w Krakowie Przemysławowi Wolanowi, który mieszkając z żoną przez rok w Egipcie(kolebce speed-balla) poznał ten sport i mocno się nim zainteresował. Będąc tam skontaktował się z Międzynarodową Federacją i dzięki ich pomocy był w stanie już po kilku miesiącach treningu wziąć udział w lutym 2014 roku w Mistrzostwach Świata w Kuwejcie, gdzie zajął 6 te miejsce w konkurencji super-solo.
Po powrocie do Polski we współpracy ze znajomymi założył Stowarzyszenie Miłośników Sportu Speed-ball Polska, którego zadaniem jest promocja tego sportu w naszym kraju. Stowarzyszenie pod przewodnictwem Przemka przeprowadziło pokazy z warsztatami w kilkudziesięciu szkołach w całej Polsce. Nawiązało współpracę z Fundacją Rozwoju Kultury Fizycznej koordynującej wszystkie orliki i przeszkoliło ponad 50 animatorów z najprężniejszych orlików. Współpracuje również z ministerialnym programem Multisport, którego celem jest aktywizacja sportowo-ruchowa dzieci z klas 4-6. 
Międzynarodowa Federacja Speed-ball z siedzibą w Kairze widząc jak prężnie rośnie popularność i zainteresowanie speed-ballem w Polsce zaproponowała zorganizowanie w naszym Kraju Mistrzostw Świata. Stowarzyszenie podjęło wyzwanie i po kilku miesiącach przygotowań w miniony weekend w Krakowie odbył się turniej. Do Polski przyleciało ponad 50 zawodników z takich speed-ballowych potęg jak Egipt, Japonia, Indie czy Francja. Na Mistrzostwach Polskę reprezentował nie tylko Przemek, ale również 5 jego wychowanków, którzy zagrali we wszystkich możliwych konkurencjach.
Polacy nie tylko występowali na zawodach, ale odnieśli niemałe sukcesy. Dzięki krakowskim zawodnikom Martynie Dudek i Rafałowi Druzgała zdobyliśmy dwa srebra i brąz w zawodach juniorów. Najbardziej jednak cieszy brązowy medal Martyny Dudek (uczennicy 3 klasy ZSOI nr 4), którą pomimo młodego wieku (15 lat) Międzynarodowa Federacja dopuściła do udziału w głównym turnieju. 
„Martyna po sobotnim zwycięstwie nad Niemką i przegranej w półfinale z Francuską nie czuła się zbyt pewnie przed Niedzielnym meczem o trzecie miejsce. Jednak roczny trening, koncentracja i wsparcie kibiców pozwoliły jej pokonać Hinduską zawodniczkę i wywalczyć upragniony medal Mistrzostw Świata” – Mówi Przemysław Wolan dumny ze swojej podopiecznej.
Tutaj należy wspomnieć że do sukcesu Krakowskich zawodników przyczynił się Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 w Krakowie, gdzie zawodnicy pod okiem Przemka mogli trenować na auli użyczonej dla nich nieodpłatnie w tym celu. Z tego samego Zespołu Szkół pochodzi Gabriella Lopez która zastąpiła kontuzjowaną pierwszego dnia Natalię Zielonkę z Podkarpacia i grając w sztafecie drużynowej wywalczyła dla Polski 4 miejsce. ZSOI nr 4 na Mistrzostwach reprezentowała również jako wolontariusz Natalia Jarosik, której Stowarzyszenie serdecznie dziękuje za jej poświęcenie i chęć niesienia pomocy.
Celem Stowarzyszenia na najbliższy rok jest rozwój struktur klubowych w taki sposób aby jak najszybciej zarejestrować Związek Sportowy Speed-ball.

Przemysław Wolan 
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Miłośników Sportu 
Speed-Ball Polska
[Best_Wordpress_Gallery id=”34″ gal_title=”3 miejsce uczennicy”]

RELATED POST

Skip to content